Nr.2 Janvāris, 2023

Šis ir Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības otrais e-avīzes izlaidums. Turpmāk ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu no Latvijas valsts budžeta piešķirtajiem līdzekļiem ik mēnesi dalīsimies ar daudzbērnu ģimenēm interesantākajām un svarīgākajām ziņām. 

Par saturu atbild Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība.
#ĢimeneiDraudzīgi #SIFAtbalstaĢimenes

2022.gada piparkūku konkursa tēma bija par godu nākamā gada zvēram  TRUSIM. Līdz 19/12/2022 lieli un mazi varēja iesūtīt savus uzceptos piparkūku trušus un piedalīties piparkūku cīņā par 3 galvenajām balvām - dāvanu kartēm no ZVAIGZNE ABC grāmatu iegādei.

Iepazīsties ar mūsu konkursa laureātiem un viņu trušiem šeit:

Piparkūku konkurss 2022


ĒDINĀŠANAS ATBALSTS PAŠVALDĪBĀS

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība savā mājaslapā ir apkopojusi pašvaldību atbildes par daudzbērnu ģimenēm sniegtajiem atbalstiem. Iepazīsties ar tām šeit:

Svarīgākais par atbalstiem!

Janvāra e-avīzē analizējam ēdināšanas izmaksu līdzfinansējumu.
No 43 Latvijas pašvaldībām 24 pašvaldībās daudzbērnu ģimeņu bērniem ir 100% apmaksātas brīvpusdienas līdz pat 12.klasei. Daļējs pašvaldības līdzfinansējums ir vēl 10 pašvaldībās. Septiņās pašvaldībās ēdināšanas atbalstu var saņemt tikai tad, ja daudzbērnu ģimene kvalificējas trūcīgās vai maznodrošinātās ģimenes statusam. Par 2 pašvaldībām datus nav izdevies saņemt.

Interesanti, ka pašvaldības dāsnums ēdināšanas atbalstā nav atkarīgs no pašvaldības turīguma (piem., pašvaldības budzēta ieņēmumiem uz 1 deklarēto iedzīvotāju), tādēļ secinām, ka tas nav pašvaldības rocības jautājums, bet gan pašvaldības politiķu izvēle un prioritāšu jautājums.


Sakarā ar to, ka valsts budžetu 2023.gadam Saeima plāno pieņemt tikai februārī, līdz ar to pašvaldības savus budžetus varēs pieņemt ne ātrāk kā februāra beigās, Apvienība ir nosūtījusi Ādažu novada, Rēzeknes, Augšdaugavas novada, Krāslavas novada, Ventspils valstspilsētas, Talsu novada un Saldus novada pašvaldību deputātiem aicinājumu novirzīt papildus finanšu līdzekļus brīvpusdienu nodrošināšanai visā vidējās izglītības iegūšanas periodā visiem daudzbērnu ģimeņu bērniem, nevērtējot ģimeņu ienākumus.


Par mūsu aicinājumu ir ieinteresējušies arī mediji:

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/daudzbernu-gimenu-apvieniba-aicina-visiem-berniem-skolas-nodrosinat-brivpusdienas.a493636/?fbclid=IwAR1iJ4eCFQ-SpMls20SVeOefyXZEPFFPS3VVIh2o7lw7FW8vT3MCyLJ-VkY


https://jauns.lv/raksts/sievietem/541530-loti-loti-sapiga-nianse-ar-skolenu-edinasanu-ludz-nodrosinat-brivpusdienas-lielakam-bernu-skaitam

Pētījums par ģimenes vērtībām

<-- SPIED UZ VIRSRAKSTU, LAI LASĪTU PAR PĒTĪJUMU

2022.gada Eiropas Goda ģimenes titulu saņem Aanu ģimene no Igaunijas

Aanu ģimene, kas 2016. gadā jau tika nominēta par Igaunijas lielo ģimeni, 2022. gadā Eiropas Lielo Ģimeņu Konfederācijas (ELFAC) rīkotajā ikgadējā konkursā ir izvēlēta par Eiropas Goda ģimeni. Šis apbalvojums vēl nekad iepriekš nav ticis pasniegts ģimenei no Igaunijas.

Ceturtdien, 2023. gada 12. janvārī, Tartu pilsētā svinīgajā apbalvošanas ceremonijā balvu Aanu ģimenei pasniedza valsts pirmā lēdija Sirje Kāris. Pasākumā piedalījās ELFAC ģenerālsekretārs Rauls Sančess,  Igaunijas daudzbērnu ģimeņu asociācijas prezidents Aage Ounaps, kā arī reģionālo un nacionālo daudzbērnu ģimeņu biedrību pārstāvji.

Igaunijas pirmā lēdija Sirje Kāris savā uzrunā sacīja, ka Aanu ģimenes vērtību pamatu veido kopības sajūta, godīgums, mīlestība, rūpes, uzticība, neatkarība un drosme. “Aanu ģimene šīs vērtības nes ar cieņu. Tieši šādā mīlošā un drošā vidē var izaugt jauna paaudze, kas tic sev, kas var gūt panākumus dzīvē un kas neaizmirsīs mājas slieksni, pār kuru pārkāpjot, tā ir iegājusi dzīvē,” viņa sacīja.

“Tā neapšaubāmi ir līdz šim lielākā mūsu ģimenes atzinība,” saņemot Eiropas Goda ģimenes titulu, sacīja 2022. gada Eiropas Goda ģimenes mamma Janne Aan. “Šī ir uzvara visām igauņu ģimenēm ar bērniem, un mēs lepojamies, ka mūsu ģimene pirmo reizi spēja atvest šo titulu uz Igauniju.”

Aanu ģimene no Igaunijas.                     Foto: Evelin Virnas

Kopumā gada ģimenē aug 7 bērni mātes Janne un tēva Peeter gādībā: 22 gadus vecais Stēns-Anderss, 17 gadus vecā Janeli, 15 gadus vecais Sanders, 13 gadus vecā Johanna, 11 gadus vecā Jolandra-Lisanna, 9 gadus vecā Johandra un 7 gadus vecā Aleksandra. 

Par lielu pārsteigumu laureātiem un konkursa organizētājiem Aanu ģimeni apsveikt pieteicās bezpeļņas sabiedriskais fonds Pere Sihtkapital. Kas ģimenei piešķīra balvu 10 000 eiro apmērā. “To, cik liels ir ieguldījums, kas tiek prasīts no daudzbērnu ģimenes vecākiem, var iedomāties tikai paši daudzbērnu vecāki. Tas, ka gada Eiropas daudzbērnu ģimenes titulu pirmo reizi izpelnījās brīnišķīga, aktīva ģimene no Igaunijas, ir īpašs notikums. Esam pārliecināti, ka tas kalpos par iedvesmu arī citām lielajām ģimenēm, kuras šodien priecājas kopā ar Aanu ģimeni,” tā, nododot čeku, sacīja Hilars Petersens, kurš vada sabiedrisko fondu.

ELFAC ģenerālsekretārs Rauls Sančess no konkursa organizatoru puses pasniedza Aanu ģimenei simbolisku balvas statuju. Viņš stāstīja, ka skulptūra simbolizē vilni, kas nes uz priekšu ģimenes ar bērniem. “Mēs esam laikā, kad mums ir jāatrod šis vilnis, ģimenes vilnis, Eiropas valstīs un daudzviet citur pasaulē, lai radītu jaunu pavasari, jaunu sabiedrību, kurā ģimenēm var būt kārotie bērni un kurā viņus kā vērtību redz pārējā sabiedrība. Eiropas sabiedrības vērtību skala ir saļodzījusies, valda maldīgi priekšstati, ka līdzšinējam sabiedrības modelim būs nākotne arī bez stabilām ģimeniskām vērtībām. Mēs uzskatām, ka nākotne tagad lielā mērā ir lielo ģimeņu rokās. Mums visiem ļoti vajag vairāk tādu ģimeņu kā Aanu ģimene, kuras piemērs rāda, ka pareizais ceļš ir ģimenei draudzīgāka Eiropa, un tā iespējama”.

Janne un Peeter Aaan ar Eiropas Lielo ģimeņu konfederācijas (ELFAC) balvu

Aanu ģimene kopā ar Igaunijas valsts pirmo lēdiju Sirje Karis, ELFAC ģenerālsekretāru Raulu Sančesu un sabiedriskā fonda "Pere Sihtkapital" pasniegto čeku 10'000 EUR apmeŗā

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra ir sagatavojusi ilustratīvu infografiku par vecākam pieejamiem 
VALSTS PABALSTIEM PIRMS UN PĒC BĒRNA PIEDZIMŠANAS:

  • maternitātes pabalsts;
  • paterninātes pabalsts;
  • bērna piedzimšanas pabalsts;
  • bērna kopšanas pabalsts;
  • vecāku pabalsta pamatdaļa;
  • vecāku pabalsta nenododamā daļa;
  • ģimenes valsts pabalsts.


VALSTS PABALSTI PIRMS UN PĒC BĒRNA DZIMŠANAS

Ļoti nozīmīgs solis ģimeņu finanšu labklājības uzlabošanas virzienā ir panākts ar 2023.gada 1.janvāri - turpmāk strādājošs vacāks varēs saņemt 50% (nevis 30%) no piešķirtā vecāku pabalsta summas.


Diemžēl nav izdevies pārliecināt valsts budžeta veidotājus, ka steidzami nepieciešams palielināt bērna kopšanas pabalstu vismaz līdz 350 EUR mēnesī. Ar Apvienības un tanī ietilpstošo biedrību argumentiem bērna kopšanas pabalsta palielināšanai vari iepazīties mūsu vēstulē Labklājības ministrijai.

VĒSTULE LABKLĀJĪBAS MINISTRIJAI

Kopš 2022.gada janvāra Apvienība īsteno akciju "Sveicam un informējam jaunās daudzbērnu māmiņas!". Akcija norisinās 17 Latvijas dzemdību nodaļās, kurās ar mediķu starpniecību līdz decembrim jau ir nogādātas vairāk kā 1770 dāvaniņas ar informatīvajiem bukletiem un suvenīriem katrai māmiņai, kura pasaulē laiž 3.bērniņu.
2022.gadā mūsu lielākie atbalstītāji bija SIA “Centrālā laboratorija”, “Veselības centru apvienība”, A/S “Drogas”, “Viada Baltija” un “Omniva”.
Mediķi un pašas māmiņas apliecina, ka ir tik svarīgi saņemt informāciju par pieejamiem atbalstiem, tādēļ 2023.gadā vēlamies turpināt šo akciju. Lai to paveiktu, ir svarīgs katrs euro.

Lasi par akciju vairāk:
https://www.kustiba3plus.lv/aktivitates/2022/sveicam-jauno-daudzbernu-gimeni/

Ziedo: