Nr.3 Marts, 2023

Šis ir Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības trešais e-avīzes izlaidums. Turpmāk ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu no Latvijas valsts budžeta piešķirtajiem līdzekļiem ik mēnesi dalīsimies ar daudzbērnu ģimenēm interesantākajām un svarīgākajām ziņām.

Par saturu atbild Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība.
#ĢimeneiDraudzīgi #SIFAtbalstaĢimenes

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība uzskata, ka ar nelielu ģimenes līdzmaksājumu katram pamatskolas skolēnam būtu jābūt iespējai pavadīt vienu vasaras nedēļu pašvaldības līdzfinansētā sporta vai izglītījošā nometnē.
Aptaujā vēlamies noskaidrot, kur, pēc kāda tipa nometnēm būtu pieprasījums un kādas ir vecāku iespējas tādas nodrošināt.

Piedalies un laimē grāmatnīcu ZVAIGZNE ABC dāvanu karti!

APTAUJA

Iepriekšējā e-ziņu lapā apkopojot pašvaldības atbalstu daudzbērnu ģimeņu bērnu ēdināšanai skolās, ar nožēlu secinājām, ka labie nodomi ne reti nesasniedz adresātu - proti, ja pašvaldībā deklarētais daudzbērnu ģimenes bērns kādu iemeslu dēļ izglītību iegūst citas pašvaldības skolā, tad solītās brīvpusdienas tam "neseko". Visskumjāk šī situācija izvēršas tad, ja tā pašvaldība, kuras skolā viņš mācās, saviem deklarētajiem daudzbērnu ģimeņu bērniem nodrošina brīvpusdienas. Šobrīd esam apzinājuši, ka Rīgā vien tādu ir 600 bērni, kuri 5.-12.klases izglītību iegūst citā pašvaldībā, piemēram, dzīvojot Rīgā, Bieriņu apkaimē Kantoru ielas galā bērnam tuvāka un ērtāk sasniedzama ir Mārupes novada Mārupes vidusskola.

Par līdzīgām problēmām mums ziņo arī Jelgavas novadā deklarētās daudzbērnu ģimenes. 

Ar šādām problēmām nesaskaras daudzbērnu ģimenes tajās pašvaldībās, kur ēdināšanas pabalsts tiek izmaksāts ģimenei nevis skolas ēdinātājam, tomēr šajos gadījumos pastāv risks, ka atsevišķās ģimenēs pabalsts var nenonākt līdz "skolēna vēderam".

Rīgas domē par brīvpusdienām atbildīgais Izglītības, kultūras un sporta departaments (RD IKSD) mums ir atbildējis, ka meklēs risinājumu, kas neprasīs papildus administrēšanas resursus, tomēr idejas, kā to paveikt, pagaidām nav - apzināt kur katrs mācās un vienoties katrā individuālā gadījumā, kam pārskaitīt ēdināšanas līdzfinansējumu esot ļoti darbietilpīgi, ko departamnets, ierobežotās kapacitātes dēļ, nevarot atļauties. lai arī RD IKSD apgalvo, ka ir uzsācis konsultācijas ar Tiesībsarga biroju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Tieslietu ministriju, tomēr Apvienība ir tos uzrunājusi autonomi un informēs savus sekotājus par saņemtajām atbildēm.

Bažas rada  RD IKSD atbildes vēstulē iekļautā piebilde, ka "skolēnu ēdināšana iPašvaldības autonomā funkcija, kas tiek īstenota kā brīvprātīgā iniciatīva, kura katreiz ir izvērtējama no administratīvo resursu efektīvas pārvaldības aspektiem". Var izrādīties, ka šo Rīgā deklarēto 600 daudzbērnu ģimeņu skolēnu paēdināšana neatbildīs efektīvai pārvaldībai.

Par mūsu identificētajām problēmām raksta un runā:

Vai Tava ģimene ir atguvusies no Covid-19 pandēmijas mājsēdes?
Vai Tavs bērns atsācis aktīvi kustēties?
Bērnu aptaukošanās pēdējā desmitgadē tuprina pieaugt, tomēr Covid-19 mājsēdes laikā šī negatīvā parādība piedzīvoja strauju lēcienu. 

Piemēram, Anglijā 4-5 gadus jaunu bērnu vidū aptaukošanās biežums 2019.gadā no 9,9 % pieaudzis  līdz 14,4 % 2021.gadā, bet 10–11 gadu jaunu bērnu grupā šajos pašos 12 mēnešos aptaukošanās pieaugusi no 21 % līdz 25,5 %. 

2020.gadā  Eiropas Sociālā fonda projekta „Kompleksi veselības vecināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros tika uzsākts pētījums par fizisko aktivitāti, uztura paradumiem un ķermeņa masas indeksu 5-6 gadīgiem pirmsskolas vecuma bērniem.   

Pētījuma rezultāti liecina, ka lieka ķermeņa masa un aptaukošanās - 19,2% (12,0% liekā ķermeņa masa, 7,2% - aptaukošanās). Izteiktas atšķirības dzimuma grupās nav novērojamas - lieka ķermeņa masa un aptaukošanās konstatēta 19,8% zēnu un 18,6% meiteņu. 

Satraucoša ir vecāku reakcija uz konstatēto - 90% vecāku, kuru bērniem konstatēta lieka, tomēr ne kritiska ķermeņa masa, uzskata, ka bērna svars ir normāls. Savukārt bērniem, kuriem konstatēta nopietna aptaukošanās, 41,3% vecāku domā, ka  ķermeņa masa ir normāla, un 53,2% - ka ir nedaudz lieks svars. Tātad, vecāki pietiekami neapzinās liekās ķermeņa masas un aptaukošanās problēmu saviem pirmsskolas bērniem.

Bērniem ar lieko svaru draud sekojošas veselības problēmas: 

 • paaugstināts asinsspiediens, 
 • paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, 
 • 2. tipa cukura diabēts, 
 • sirds un asinsvadu slimības, depresija, 

 • kuņģa – zarnu trakta saslimšanas,
 • D vitamīna deficīts,
 • dzimumnobriešanas traucējumi,
 • nopietnas psiholoģiskas problēmas,
 • kā arī citas veselības problēmas.

Kas būtu jādara?

 • pamanīt un atzīt problēmu;
 • mainīt dzīvesveida paradumus.

Tikai pavisam mazai daļai bērnu ar lieko svaru aptaukošanos ir izraisījušas medicīniska rakstura veselības problēmas. Tajos gadījumos vecākiem jāsadarbojas ar mediķiem, lai problēmu neielaistu.

2021.gada pētījuma ziņojums

Pētījumi turpinās, piedalies arī Tu: Pētījuma aptauja

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība kopš 2004.gada ir Eiropas Lielo ģimeņu konfederācijas ELFAC biedrs. Uzzini par to vairāk šeit: 

ELFAC

Apvienības goda priekšsēdētājs Leonīds Mucenieks ir ELFAC valdes loceklis un pārstāv Latvijas daudzbērnu ģimeņu kustību starptautiski.

2023.gada 26.janvārī  L.Mucenieks ar pārējiem ELFAC valdes locekļiem piedalījās Portugāles pilsētā Koimbra Ģimenēm draudzīgo pašvaldību Karogu un ELFAC sertifikātu pasniegšanas ceremonijā Portugāles jaunajiem Eiropas ģimenei draudzīgo pašvaldību tīkla dalībniekiem - 53 Portugāles pašvaldībām. Ceremoniju organizēja Portugāles daudzbērnu ģimeņu asociācija Associação Portuguesa de Famílias Numerosas (APFN). Karogs “ar palmu” ir apbalvojums tām pašvaldībām, kuras ir ieguvušas Zaļo karogu vismaz trīs gadus. Šī atzinība bija piešķirta 95 no 145 kandidātiem par darbu, kas veikts saistībā ar pašvaldību ieguldījumu integrētas ģimenes atbalsta politikas veidošanā. Šis skaitlis ir pieaudzis par 13%, salīdzinot ar 84 organizācijām, kuras bija apbalvotas pērn.


Atzinība izriet no aptaujas, ko valsts līmenī veica analizējot ģimenes politiku 11 darbības jomās. Tādējādi Zaļā karoga piešķiršanai tika analizētas un izvērtētas ģimenes politikas dažādās darbības jomās, piemēram: atbalsts maternitātei un paternitātei, atbalsts ģimenēm ar īpašām vajadzībām, pamatpakalpojumi, izglītība un apmācība, mājokļi, pilsētplānošana un pieejamība, transports, veselība, kultūra, sports, atpūta; sadarbība, institucionālās attiecības, sociālā līdzdalība un inovatīvi pasākumi. Visvairāk apbalvoto pašvaldību bija no Koimbra rajona (15). Tam sekoja sekojoši rajoni  - Lisabonas (11), Aveiro (9), Santarema (8), Braga (7) un Faro, Guarda un Porto (pa 6 katrā). Šo informāciju var izmantot domājot par turpmāko sadarbību pieredzes apmaiņā ar Latviju, kā starp pašvaldībām, tā arī starp to daudzbērnu ģimeņu biedrībām. No visām pašvaldībām, kas piedalījās Ģimenes atbildīgo pašvaldību aptaujā, 80% sniedza atbalstu ūdens tarifu jomā, kas ir ļoti svarīgs un būtisks atbalsta rādītājs Portugālē.

Portugāles pieredze tika prezentēta arī Apvienības organizētajā 2016.gadā Rīgā konferencē No ģimenei draudzīgas pašvaldības uz ģimenei draudzīgu valsti https://www.elfac.org/8th-european-large-families-conference-riga-latvia/

2023.gada Eiropas daudzbērnu ģimeņu kustības plāni:

 • 17.-23.jūlijā Itālijas pilsētā Rimini plānots starptautisks daudzbērnu ģimeņu salidojums;
 • Līdzīgas ieceres ir arī poļiem Polijas pilsētā Grodis. Informācija sekos;
 • Briselē * 1. martā notika IV Convention of the Network of Municipalities. Tīkls apvieno 80 pašvaldības no astoņām valstīm un tai skaitā iepriekš arī Vecumnieku pašvaldība;
 • 2.martā paredzēta tikšanās ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieci Dubravka Šuica, lai pārrunātu atbalstu ELFAC un tās projektiem (Eiropas 3+ karte), kā labāk pārstāvēt bērnu intereses (t.sk. balsstiesības vecākiem par viņu bērniem un kam nepieciešama diskusija) un ko vēlamies no EP komisijām;
 • martā-aprīlī ELFAC plāno prezentēt Eiropas Parlamentā ziņojumu par daudzbērnu ģimeņu situāciju, t.sk. daudzbērnu vecāku pensijām;
 • 15.maijā daudzbērnu ģimeņu organizācijas aicinātas piedalīties ANO mītnē Ņujorkā, lai atzīmētu Starptautisko ģimenes dienu, kas šogad būs veltīta Daudzbērnu ģimeņu atbalstam;
 • septembra sākumā Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā tiek plānots kārtējais Budapeštas Demogrāfijas samits.

Vai Tavai ģimenei jau ir Lieldienu svinēšanas plāni?

Nepalaid garām - jau drīz izsludināsim mūsu Lieldienu krāsošanas konkursu!

Toties pašā Lieldienu svētdienā aicinām pievienoties svētku svinēšanai tradicionālā garā Jūrmalas Brīvdabas muzejā vai Latvijas etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 9.aprīlī.


Par olu krāsošanas tradīcijām klīst leģendas.
Viens no vecākajām leģendām par Lieldienu olām stāsta par jaunu sievieti, kas bija ceļā uz mājām no pilsētas tirgus. Viņai līdzi bija krūze ar svaigu ūdeni ceļojumam un grozs ar olām. Pa ceļam viņa satika svešinieku, kurš sēdēja uz akmens. Uzskatot, ka viņš noteikti ir noguris ceļotājs, viņa piedāvāja viņam padzerties no sava ūdens. Kad viņš viņai atdeva ūdeni, viņa bija pārsteigta, redzot, ka viņam ir brūces uz rokām. Svešinieks neko neteica, bet piecēlās un devās prom. Kad sieviete ieradās mājās, viņa savā olu grozā ieraudzīja skaisti izrakstītas olas. Svešinieks, protams, bija Jēzus Kristus, un tas bija pirmais Lieldienu rīts.

Šādi izrakstītas izskatās Ukrainā darinātās Lieldienu olas. To ornamenti vispirms tiek uzzīmēti ar zīmuli, tad olas ieziestas ar bišu vasku un pēc tam izkrāsotas. Arī Ukrainā krāsotās olas tiek dāvinātas draugiem kā dzīvības dāvināšana. Ukraiņu valodā Lieldienu olas ir pysanky, bet vienskaitlī - pysanka - no vārda "rakstīt" (pysaty).

No seniem laikiem izkrāsošanā bija iekodēts maģisks simbolisms. Pirms kristietības izplatīšanās Ukrainas teritorijā krāsotajām olām piedēvēja spēku pretoties ļauniem gariem, nodrošināt labu ražu vai laimi apdāvinātajam. Pēc 998,gada, kad kristietība kļuva par valsts reliģiju, simbolu interpretēšana mainījās un tai piedēvēja kristīgās ticības simbolu spēku.

Pretēji latviskajai olu krāsošanai sīpolu mizās ukraiņiem olas tika rotātas ar smalkām grafiskām  figūrām vai precīziem augu motīviem. Nozīme bija arī katrai krāsai.

Lasi vairāk: Ukraiņu tradīcijas olu krāsošanā

Kopš 2022.gada janvāra Apvienība īsteno akciju "Sveicam un informējam jaunās daudzbērnu māmiņas!". Akcija norisinās 17 Latvijas dzemdību nodaļās, kurās ar mediķu starpniecību līdz decembrim jau ir nogādātas vairāk kā 1770 dāvaniņas ar informatīvajiem bukletiem un suvenīriem katrai māmiņai, kura pasaulē laiž 3.bērniņu.
2022.gadā mūsu lielākie atbalstītāji bija SIA “Centrālā laboratorija”, “Veselības centru apvienība”, A/S “Drogas”, “Viada Baltija” un “Omniva”.
Mediķi un pašas māmiņas apliecina, ka ir tik svarīgi saņemt informāciju par pieejamiem atbalstiem, tādēļ 2023.gadā vēlamies turpināt šo akciju. Lai to paveiktu, ir svarīgs katrs euro.

Lasi par akciju vairāk:
https://www.kustiba3plus.lv/aktivitates/2022/sveicam-jauno-daudzbernu-gimeni/

Ziedo: 

Preiļu slimnīca