Nr.8  Jūlijs, 2023

Šis ir Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības astotais e-avīzes izlaidums. Turpmāk ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu no Latvijas valsts budžeta piešķirtajiem līdzekļiem ik mēnesi dalīsimies ar daudzbērnu ģimenēm interesantākajām un svarīgākajām ziņām. Par saturu atbild Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība.
2023.gada maijā aicinājām vecākus informēt par bērnudārzu pieejamību bērniem vasaras periodā. Jautājums bija aktuālizēts Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijā, kurā 2023.gada 30.maijā diskutēja par pirmsskolas vecuma bērnu izglītības iestāžu un uzraudzības pakalpojumu pieejamības problemātiku. Aptaujā piedalījās 316 respondentu un, kā solīts, starp tiem izlozējam vienu, kas saņems "Tarzāns" dāvnu karti 20 EUR vērtībā.


Noskaties izlozes VIDEO ar mūsu vienmēr atsaucīgo Apvienības brīvprātīgo komandu!Un tā ... dāvanu karti saņem aptaujas dalībniece - 4-bērnu māmiņa, kas šobrīd ar mazuli ir bērnu kopšanas atvaļinājumā, kurai bez 1 skolnieciņa ir arī 2 bērnudārznieki un kurai šovasar arī bērnudārza pakalpojumi nebija pieejami 4 nedēļas. Izlozes uzvarētājas e-pasts sākas ar vivante......NEDAUDZ PAR STATISTIKU UN PĀRTIKAS GROZA IZMAKSU APRĒĶINA METODI

2021.gadā Labklājības ministrijas pētījuma "Jaunas metodoloģijas izstrāde iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu groza noteikšanai un tās aprobācija (izmēģinājumprojekti)" ietvaros tika izstrādāts modelis mājsaimniecību relatīvo izdevumu budžeta (MRI budžeta) noteikšanai.

MRI budžeta noteikšanas mērķis bija, lai varētu novērtēt esošās sociālās atbalsta politikas adekvātumu, t.sk. lai varētu aprēķināt pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu groza izmaksas dažādiem mājsaimniecību veidiem atbilstoši teritoriālajam sadalījumam. ņemot vērā mājsaimniecību locekļu vecumu un skaitu.

Attēlā MRI budžeta pārtikas groza izmaksu apjoms mēnesī uz cilvēku 2020. gadā 

MRI budžeta pārtikas grozu izstrādāja uztura speciālists, ņemot vērā objektīvi nepieciešamo pārtikas apjomu cilvēkiem ar vidēju aktivitātes līmeni.
Pārtikas grozu veido ne tikai pamata uzturvielu uzņemšanu, bet arī nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu daudzumu pietiekamā apjomā, ņemot vērā pārtikas produktu apjoma, vitamīnu un  minerālvielu zudumus produktu gatavošanas laikā.
(Dati no LM pētījuma, ko īstenoja apvienība SIA "Projektu un kvalitātes vadība" un SIA "SKDS" sadarbībā ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu "BIOR".)

Kā jau katra ģimene savā mājsaimniecībā ir izjutusi, 2022.gadā aizsākās straujš cenu pieaugums pārtikai. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes inflācijas kalkulatoru kopš pētījuma aprēķinu publicēšanas 2,5 gados pārtikas cenas ir pieaugušas par 44,3%.

Lai arī Latvijā pēc 2019.gada Centrālā statistikas pārvalde vairs nevāc datus par  mājsaimniecības izdevumu sadalījumu starp pārtikas un citiem izdevumiem, kopš 2013.gada bija vērojama tendence pārtikas izmaksu īpatsvaram samazināties. Ja 2013.gadā  no mājsaimniecības budžeta 28,2% tika iztērēti pārtikai, tad 2019.gadā vairs tikai 23,3%. Tālākos aprēķinos pieņemsim, ka šī proporcija ir saglabājusies arī 2023.gadā.

Savukārt, Eirostat dati uzrāda, ka 2020.gadā vidējā Eiropas Savienības dalībvalsts mājsaimniecība pārtikai un nealkoholiskajiem dzērieniem tērēja tikai 17% no ģimenes budžeta.

Iepazīstieties ar datiem grafikos!

ATJAUTĪBAS UZDEVUMS:


CIK LIELAS IR PĀRTIKAS GROZA IZMAKSAS DAUDZBĒRNU ĢIMENEI ŠOBRĪD?


CIK LIELIEM JĀBŪT ĢIMENES IENĀKUMIEM, LAI TIE ATBILSTU TIPISKAI LATVIJAS VAI EIROPAS SAVIENĪBAS MĀJSAIMNIECĪBAI?

Tātad, ja esat ģimene ar 2 vecākiem darbspējīgā vecumā un 3 bērniem, kur katrs ir savā vecuma grupā - 2-6 g,v,, 7-14 g.v. un 15-18 g.v., tad saskaņā ar Labklājības ministrijas izstrādāto MRI pārtikas groza izmaksu aprēķinu 2023.gada jūlijā sabalansētas pārtikas nodrošināšanai ir jātērē 

945,07 EUR

Izmantota Labklājības ministrijas projekta infografika, kurā sākotnējie dati atspoguļo pārtikas groza vērtību 2020.gadā.

Lai atbilstu tipiskai Latvijas mājsaimniecībai, kas pārtikai tērē tikai 23,3% no sava budžeta, un kas var atļauties arī pārējās mājsaimniecībai un individuāli nepieciešamās preces un pakalpojumus, 3-bērnu ģimenes neto ienākumiem (pēc nodokļu nomaksas) kopā ar Ģimenes valsts pabalstu (3x75 EUR) jābūt 

4056,09 EUR

Diemžēl labākajā gadījumā tipiskai 3-bērnu ģimenei, kurā abi vecāki saņem vidējo algu valstī (bruto 1525 eur 1Q2023), kopā ar Ģimenes valsts pabalstu ienākumi ir tikai 2580 EUR. 

Daudzbērnu ģimenei atliek taupīt gan pārtikai, gan veselības aprūpei, gan bērnu interešu izglītībai. Tādēļ daudzbērnu ģimeņu bērni ir pakļauti augstākam sociālās atstumtības un nevienlīdzīgu iespēju riskam un tieši tādēļ valstij ir pienākums daudzbērnu ģimeņu bērniem nodrošināt plašāku bezmaksas pakalpojumu klāstu.CIRKLE K

Lai Goda ģimene saņemtu Circle K atlaidi, ir jābūt viņu lojalitātes programmu dalībniekam. Piedāvājums Goda ģimenes kartes turētājiem ir par centu labāks nekā ikdienas Extra kartes lietotājiem, tomēr brīvdienās nekādu privilēģiju Goda ģimenēm nav, jo 7 centu atlaidi saņem jebkurš Extra programmas dalībnieks.

NESTE

Vienīgais degvielas tirgotājs, kurš papildus savas lojalitātes programmas atlaidei sniedz summējošu atlaidi arī Goda ģimenes kartes īpašniekiem, līdz ar to - Neste ir vienīgā kas piedāvā reālas privilēģijas Goda ģimenēm.

Izmantojot gan Neste, gan Goda ģimenes karti, katram degvielas litram atlaide būs 

3 + 4 = 7 EUR centi litrā

VIRŠI

Virši piedāvā atlaidi Goda ģimenēm arī bez dalības Virši lojalitātes programmās. Darba dienās piedāvājums Goda ģimenēm ir par 1 centu labāks nekā VIrši kartes turētājam, tomēr brīvdienās ar Virši karti var iegūt lielāku atlaidi nekā ar Goda ģimenes karti :( .

VIADA

Arī Viada, līdzīgi kā Virši, neprasa būt Viadas lojalitātes klientam, lai saņemtu Goda ģimenes kartes atlaidi, kas darba dienā ir 5 centi pretēji 2,5 centu atlaidei ar Viada karti, tomēr brivdienās ar Viadas karti atlaide visiem ir 7 centi, bet, ja ir lejuplādēta telefonā Viada aplikācija un norēķini tiek veikti caur to, tad šādi var saņemt 10 centu atlaidi vienmēr, līdz ar to "Goda ģimenes kartes" piedāvājums zaudē jebkādu jēgu.

IZVEIDOTA DAUDZBĒRNU ĢIMEŅU BIEDRĪBA TALSOS

2022.gada rudenī Apvienība atsaucās pāris Talsu daudzbērnu ģimeņu aicinājumam atbraukt pie viņiem un dalīties pieredzē un iespējās dibināt reģionālo Talsu novada biedrību.

Kas lēni nāk - labi nāk! Jauna daudzbērnu ģimeņu biedrība ir dzimusi. Šobrīd biedrības vadību ir uzņēmusies 3 bērnu māmiņa Kristiāna Vītola un biedrībā jau ir pieteikušās ap 20 daudzbērnu ģimenēm. 

REKLAMĒJAM JAUNO BIEDRĪBU TALSU PILSĒTAS SVĒTKOS

Lai aicinātu iestāties biedrībā un skaidrotu nepieciešamību ģimenēm organizēties, lai aizstāvētu savas intereses pašvaldībā un kopīgi vienai otru morāli atbalstītu ne tik vieglajā daudzbērnu ģimeņu ikdienā, 1.jūlijā Talsu pilsētas svētkos Apvienība ar savu informatīvo telti bija klāt.

Svētku dienas laikā savus iesniegumus dalībai biedrībā uzrakstīja vēl 7 ģimenes. Jaunā vadītāja Kristiāna ir pārliecinoša un zinoša, bet, protams, arī ļoti aizņemta darbos, tādēļ ļoti ceram, ka atradīsies arī aktīvas ģimenes, kas gatavas stiprināt biedrības vadību.

Mūsu brīvprātīgie puiši no Iļģuciema daudzbērnu ģimeņu biedrības "IB Pērle" pacietīgi apmācīja ģimeņu bērnus origami masku locīšanā un puzļu likšanā, kamēr vecāki varēja noskaidrot visus interesējošos jautājumus.

Tālākie foto mirkļi iemūžināti Talsu pilsētas svētkos 2023.gada 1.jūlijā.

Lai turpinātu "iekustināt" Talsu ģimenes kopīgām aktivitātēm, Apvienība šogad aicinās Tēvu dienu svinēt Talsos.

IEPLĀNOJIET SESTDIEN, 9.SEPTEMBRĪ, 

TĒVU DIENU TALSOS!

Mūsu programma:

 • 11:00 Svētku gājiens ar orķestri "Talsi" apkārt Talsu ezeram 
 • 11:30 Pasākuma atklāšana un vokālās grupas “Karameles” koncerts
 • 12:00 Leļļu teātra izrāde “Sapnis par karali”
 • 11:30 – 15:00 Tēvu un bērnu atjautības pārgājiens “Laiks ar tēti!” ar slēpņu meklēšanu un uzdevumu pildīšanu.
 • 11:30 – 16:00 Radošās darbnīcas - kopā 10 teltīs būs iespēja paveikt 10 radošus vai atjautīgus uzdevumu, saņemt apliecinājumu par uzdevuma paveikšanu un piedalīties Tēvu dienas festivāla noslēguma loterijā.
 • 12:45 Vokālās grupas “Karameles” koncerts
 • 13:00 Dziesmu “Bingo Loto” turnīrs.
 • 13:30 Konkursa “Tēva gods” balvu pasniegšana
 • 14:00 Maģijas šovs – burvju triki lieliem un maziem
 • 14:45 Radošo un pārgājiena uzdevumu paveicēju apbalvošana
 • 15:00 Latvju danči ar folkgrupu "Dzilna"
 • 16:00 Noslēgums


AKCIJA "SVEICAM UN INFORMĒJAM JAUNĀS DAUDZBĒRNU MĀMIŅAS!"

Kopš 2022.gada janvāra Apvienība īsteno akciju "Sveicam un informējam jaunās daudzbērnu māmiņas!". Akcija norisinās 17 Latvijas dzemdību nodaļās, kurās ar mediķu starpniecību līdz decembrim jau ir nogādātas vairāk kā 1770 dāvaniņas ar informatīvajiem bukletiem un suvenīriem katrai māmiņai, kura pasaulē laiž 3.bērniņu.

2022.gadā mūsu lielākie atbalstītāji bija SIA “Centrālā laboratorija”, “Veselības centru apvienība”, A/S “Drogas”, “Viada Baltija” un “Omniva”.
Mediķi un pašas māmiņas apliecina, ka ir tik svarīgi saņemt informāciju par pieejamiem atbalstiem, tādēļ 2023.gadā vēlamies turpināt šo akciju. Lai to paveiktu, ir svarīgs katrs euro.

Sākot ar 2023.gada maiju, Apvienība jauno daudzbērnu māmiņu apdāvināšanai ir sarūpējusi silikona barošanas lacīšus mazuļiem un Centrālā laboratorija dāvanu kuponus bezmaksas D-vitamīna līmeņa noteikšanai.

Lasi par akciju vairāk:
https://www.kustiba3plus.lv/aktivitates/2022/sveicam-jauno-daudzbernu-gimeni/

Ziedo caur PayPal:
Spied šeit

Nekādi šķēršļi mūs neaizkavēs nogādāt jaunajām daudzbērnu māmiņām dāvaniņas!