Pēdējie divi mēneši ir bijuši nogurdinoši grūti, jo Apvienībai nācies runāt tikai par vidusmēra Latvijas ģimeņu problēmām. Atkal un atkal stāstām, skaidrojam nepieciešamību pēc lielāka valsts atbalsta visām ģimenēm. Šajos divos mēnešos ļoti centāmies piesaistīt mediju uzmanību, jo katrs sabiedrības uzmanības piliens varēja būt izšķirīgs, lai deputātu roka notrīcētu pie ģimenes ignorējošā 2025.gada valsts budžeta nobalsošanas.
Budzēta pieņemšana plānota ceturtdien, 3.decembrī. Pagaidām nav pazīmju, ka Valdība ievēros to, ko pati savā "Deklarācijā par Evikas Siliņas vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību" apsolījusies, proti, ka ar nodokļu politikas instrumentiem mazinās ienākumu nevienlīdzību.
Visskumjāk, ka medijos nav pamanīta citu ģimeņu interešu organizāciju iestāšanās par valdības solīto lielāku atbalstu. Nav pamanīta, bet varbūt nav bijusi?
Sirdsmieru neiegūsim, bet mēs no sirds darījām, ko varējām. Esam apkopojuši visas publikācijas un publiskās uzstāšanās, kur atspoguļots Apvienības viedoklis.
PAR NAUDU ĢIMEŅU SOCIĀLAJAM ATBALSTAM
2.oktobrī Apvienības vadītājai Elīnai Treijabija iespēja TV24 raidījumā "Naudas cena" diskutēt pret šī bŗīža lielāko šķērsli labvēlīgākai ģimeņu politikai - Labklājības ministru Uldi Auguli. Nekautrējāmies acīs pateikt, ka minisrtam, neskatoties uz mazajām budžeta palielināšanas iespējām, bija publiski jāpacīnās arī ar naudas maka turētāju - Finanšu ministriju - un daudz aktīvāk jāaizstāv ģimenēm solītie pabalstu palielinājumi. Tā vietā ministrs Augulis pat piedraudēja ar bērna kopšanas atvaļinājuma samazināšanu uz 12 mēnešiem un mammu dzīšanu atpakaļ darbā. Noskaties 02/10/2024 TV24 raidījumu "Naudas cena"
Lasi mūsu jaunākos rakstus par bērnu "graujošo ietekmi" uz budžetu:
PAR DEMOGRĀFIJU
Kad sabiedrībai jau bija iespēja iepazīties ar novēloti izstrādāto, bet kā izrādās, starp ministrijām vēl nesaskaņoto Informatīvo ziņojumu par demogrāfiskās politikas attīstību", ievērojami palielinājās mediju interese. Apvienībai bija iespēja sniegt savu vērtējumu gan rakstošajiem medijiem, gan Delfi TV.
Delfi TV: 08/11/2024 Par valdības demogrāfisko plānu
Esam milzīgi pateicīgi "Latvijas Vēstnesis" ziņu portālam par iespēju publiski paust mūsu viedokli par valsts demogrāfisko politiku.
- Uzskatām, ka ziņojumā trūkst nacionālo risku apzināšanās, jo sarūkoša dzimstība nenozīmē tikai ekonomiskas un sociālas problēmas nākotnē – latviešu tautai tas ir arī izmiršanas un nacionālas valsts pazaudēšanas risks.
- Dokumentā nav iekļauts ilgtermiņa motivators – papildu atlīdzība vecākiem, aizejot pensijā. Vajadzētu noteikt taisnīgu stāžu un sociālās iemaksas pensiju kapitālā par bērna kopšanas atvaļinājuma laiku vai – sociāli neapdrošinātām mammām – par bērna 1,5 gadiem. Lasi vairāk:
LV portāls: 31/10/2024 Par demogrāfiskās politikas plānu
31/10/2024 "Latvijas Vēstnesis" ziņu portāls lūdza mūs komentēt arī jaunākos dzimstības rādītājus un faktu, ka pērn pieaudzis trešo un ceturto bērnu īpatsvars dzimušo kopskaitā, taču vērojama interesanta tendence – trešie un ceturtie bērni ģimenēs piedzimst ievērojami retāk Latgalē, kā arī Rīgas reģionā, kur iedzīvotāju vidējais ienākumu līmenis ir augstāks.
Mēs uzskatām, ka trešā bērna valsts atbalsta politika ir nostrādājusi un joprojām ir motivators trešā bērna ienākšanai ģimenē. Ģimenes izjūt gan statusa, gan finansiālā atbalsta ietekmi, Ir pienācis laiks ieviest nākamo daudzbērnu ģimeņu atbalsta līmeni – dižģimeni –, kas būtu piešķirams ģimenēm ar pieciem un vairāk bērniem, nodrošinot, piemēram, Goda ģimenes statusu līdz pensijai vai kamēr jaunākais bērns sasniedz pilngadību.
Taču nedrīkst aizmirst arī par viena vai divu bērnu ģimeņu atbalstu. Lai tiktu līdz trijiem bērniem ģimenē, jābūt arī draudzīgai pirmā un otrā bērna politikai. Uzskatām, ka šobrīd tieši finanšu aspekts kļūst arvien spēcīgāks, lai lemtu par bērnu radīšanu.
Paldies mūsu atsaucīgajām ģimenēm, kas piedalījās rakstu tapšanā!
PAR MĀJOKĻU NEPIEEJAMĪBU
Kopā ar BONAVA LATVIJA sagatavojām rakstu par mājokļu nepieejamību daudzbērnu ģimenēm. Raksts tika publicētos gan Latvijas Būvinženieru savienības mājaslapā, gan Dienas Bizness portālā, gan Building.lv un, protams, Bonava mājaslapā:
Raksts medijos par mājokļu nepieejamību