Nr.6  Maijs, 2023

Šis ir Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības sestais e-avīzes izlaidums. Turpmāk ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu no Latvijas valsts budžeta piešķirtajiem līdzekļiem ik mēnesi dalīsimies ar daudzbērnu ģimenēm interesantākajām un svarīgākajām ziņām. Par saturu atbild Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība.
Aicinām vecākus informēt par bērnudārzu pieejamību bērniem vasaras periodā. Jautājums ir aktuālizēts Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijā, kurā 2023.gada 30.maijā diskutēsim par pirmsskolas vecuma bērnu izglītības iestāžu un uzraudzības pakalpojumu pieejamības problemātiku.


APTAUJA
Vasara ir klāt! Sinoptiķi ziņo, ka tā būs karsta un sausa, tādēļ ūdens vilinās gan pieaugušos, gan bērnus.

Vecāki, šis ir lielākais jūsu atbildības un uzmanības testēšanas laiks, kad tikai un vienīgi no jums ir atkarīga bērna drošība un dzīvība pie ūdens!

Atrodiet laiku paši un ar bērniem noklausīties ONLINE nodarbības par drošību uz ūdens, kuras apkopotas biedrības PELDĒT DROŠI mājaslapā www.peldet.lv

Apvienības ieteikums vecākiem sākt ar šo lekciju:

Nodarbība par drošu atpūtu pie ūdens

Nedaudz šausmu statistikas

Valsts Ugunsdrošības un glābšanas dienesta dati


MĪTS = visvairāk noslīkst jūrā
PATIESĪBA = visvairāk noslīkst piemājas dīķos, ezeros, upēs

Diemžēl gan pieaugušie, gan bērni pārvērtē savas peldētprasmes. Lai arī 36% iedzīvotāju savas peldētprasmes vērtē kā labas un teicamas, tad  objektīvos peldētprasmes kritērijus - nopeldēt bez atpūtas 200m - spēj izpildīt vēl mazāk cilvēku.

Katrs trešais iedzīvotājs atzīst, ka peldēt nemāk vai peld ļoti slikti. Tas atspoguļojas arī noslīkušo statistikā -  Latvijā katru gadu noslīkst vidēji 136 cilvēki, no kuriem aptuveni 10% ir bērni vai jaunieši līdz 24 gadiem.

2019.gadā tikai 140 izglītības iestādēs peldēšana bija iekļauta mācību priekšmeta "Sports" saturā, no tām - tikai 5 Rīgas vispārējas izglītības iestādēs.

DAŽI PADOMI NO ZANES

Zane Gemze 2018. gadā kopā ar domubiedriem dibināja biedrību “Peldēt droši”, kuras mērķis ir vairot sabiedrībā izpratni par peldētprasmi kā dzīvību saglabājošu prasmi un peldēšanas nozīmi veselības veicināšanā, fiziskās sagatavotības attīstībā un imunitātes stiprināšanā sabiedrībā kopumā. 

  • pirms dodaties pie ūdens, vienojies ar ģimeni par noteikumiem un katra ģimenes locekļa pienākumiem;
  • Izvēlies drošu peldvietu - lēzenu, ar cietu pamatni, pārredzamu, bez lielas straumes;
  • uzvelc pārbaudītu putu peldvesti bērnam. (iepriekš baseinā pārliecinies, vai tā tur tavu bērnu uz ūdens pareizi)

Iepazīsties ar biedrības mājaslapā ievietoto izglītojošo saturu gan bērniem, gan pieaugušajiem par drošību uz ūdens https://peldet.lv/esi-zinoss/


Aprīlī norisinājās konkurss “Latvijas Goda ģimene 2023”, kurā tika pieteiktas 52 ģimenes no 42 pašvaldībām. 

Turpmāk vēlamies iepazīstiniet ar laureātiem.

Šoreiz par 1.vietas ieguvējiem - Sondaru ģimeni no Talsu novada. Publicējam Talsu novada pašvaldības sagatavoto ģimenes aprakstu.

Elīnas un Jāņa Sondaru ģimenē aug pieci bērni: Alise (16 gadi), Una (13 gadi), Tīna (10 gadi), Bella (6 gadi) un Edijs (4 gadi). Ģimene dzīvo Laidzes pagasta Miegūzī, allaž ir sabiedriski aktīvi un iesaistās dažādās iniciatīvās, turklāt ne tikai iesaistās, bet arī paši tās rada.

Sondaru ģimene atzīst, ka ikdienas sarežģījumiem pieiet pragmatiski un risina tos soli pa solim. Proporcionāli ģimenes lielumam ir mērāmi arī prieki un rūpes.

16 gadus jaunā meita Alise ir gan absolvējusi Talsu mākslas skolu, gan tagad aktīvi iesaistījusies Jaunsardzē. Māsas piemēram seko arī Una un Tīna: Una apmeklē Talsu mākslas skolu, bet Tīna – Jaunsardzi. Savukārt Bella un Edijs labprāt dejo tautas dejas vietējā Laidzes pagasta kolektīvā “Virpulītis”.

Tā kā ģimene ir liela un bērnu vecums atšķiras, tad nereti īsts izaicinājums ir atrast kopīgas nodarbes, kas patīk un aizrauj visus ģimenes locekļus. “Cenšamies pielāgot nodarbes, bet, tā kā esam daudz, ir arī daudz ierobežojumu. Kur tiek lielie, netiek mazie, kas patīk lielajiem, mazajiem vēl nav piemērots,” saka Elīna, uzsverot, ka tā nebūt nav sūdzēšanās, bet daudzbērnu ģimenes ikdienas iezīmes. Sondaru ģimenē bērni tiek audzināti patstāvīgi, tomēr tajā pašā laikā ikvienā sirsniņā radot izjūtu, ka vajadzības brīdī mamma un tētis vienmēr būs blakus un palīdzēs.

Savstarpējais atbalsts ir vērojams vēl vairākās Sondaru ģimenes aktivitātēs. Elīna ar ģimenes atbalstu un iedrošinājumu ir radījusi daudzreiz lietojamo autiņbiksīšu zīmolu “Baby Bella”, nodarbojas ar mašīnizšūšanu, jau otro gadu bērniņi, kuri pēc dzimšanas reģistrēti par Talsu novada iedzīvotājiem, saņem Elīnas izšūtās mīļlupatiņas: krāsainas un košas kā Talsu novads un pati Elīna. Turklāt viņa ir arī kādas īpašas biedrības – biedrības “Silti” – radītāja. Sabiedriskās labuma organizācijas “Silti” pamatbūtība ir atbalstīt priekšlaikus dzimušos bērniņus un viņu ģimenes un Zvaigžņu bērnus (bērniņi, kuri miruši vēl grūtniecības laikā vai neilgi pēc piedzimšanas) un viņu vecākus. Biedrība “Silti” apvieno gan rokdarbniekus, gan izejmateriālu īpašniekus, kuri vēlas ziedot savu darbu vai materiālus, lai priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem un Zvaigžņu bērniem sarūpētu apģērbu komplektus. Kopš 2020. gada biedrība ir vairojusi dalībnieku skaitu, iegūts arī sabiedriskās labuma organizācijas statuss. Izveidojusies laba sadarbība ar Latvijas slimnīcām, kas iesākumā bija visai skeptiski noskaņotas, jo, iespējams, bija grūti noticēt, ka cilvēki dara šādas lietas tikai tāpēc, ka to vēlas. Bez aprēķina vai slēptiem mērķiem.

“Soli pa solītim runājot ar katru slimnīcu un sniedzot jau reālu atbalstu un dāvanas, mūs sāka pamanīt un tagad ir arī vieglāk strādāt. Vēlamies, lai visas Latvijas slimnīcas un arī pašvaldības zina, ka mums var jautāt palīdzību. Gribam iesaistīt līdzcilvēkus, lai draugi, radi, paziņas zina, ka var mums jautāt, ja kādam mazulītim nepieciešams apģērbs. Veikalos tik mazus izmērus ir grūti atrast, un neviens jau nevar ieplānot priekšlaicīgas dzemdības,” saka E. Sondare.

Kopā ar Rīgas Dzemdību namu uzsākta iniciatīva Zvaigžņu bērnu aprūpei, lai arī šie mazuļi saņemtu ar cieņu un mīlestību darinātas lietas un apģērbu, kas kaut nedaudz atvieglo līdzcilvēku smagumu.

Sondaru ģimene ir īpaša ne tikai ar sirsnību, kādā tā dzīvo, bet arī ar sirds siltumu, ko tā dod līdzcilvēkiem. 


Aprīlī norisinājās Apvienības rīkotais konkurss “Mūsu vecvecāki – Latvijas lepnums”, kuram tika pieteikti 19 vecvecāki no 15 pašvaldībām.

Turpmāk vēlamies iepazīstiniet ar laureātiem.

Šoreiz par 1.vietas ieguvējiem - Viļņu ģimeni no Rīgas. 

Publicējam mazmeitas Amēlijas Meisteres, 5. klases skolnieces, pieteikumā  sagatavoto vecvecāku aprakstu.

Kopš 2022.gada janvāra Apvienība īsteno akciju "Sveicam un informējam jaunās daudzbērnu māmiņas!". Akcija norisinās 17 Latvijas dzemdību nodaļās, kurās ar mediķu starpniecību līdz decembrim jau ir nogādātas vairāk kā 1770 dāvaniņas ar informatīvajiem bukletiem un suvenīriem katrai māmiņai, kura pasaulē laiž 3.bērniņu.

2022.gadā mūsu lielākie atbalstītāji bija SIA “Centrālā laboratorija”, “Veselības centru apvienība”, A/S “Drogas”, “Viada Baltija” un “Omniva”.
Mediķi un pašas māmiņas apliecina, ka ir tik svarīgi saņemt informāciju par pieejamiem atbalstiem, tādēļ 2023.gadā vēlamies turpināt šo akciju. Lai to paveiktu, ir svarīgs katrs euro.

Lasi par akciju vairāk:
https://www.kustiba3plus.lv/aktivitates/2022/sveicam-jauno-daudzbernu-gimeni/

Ziedo caur PayPal:
Spied šeit

Sākot ar 2023.gada maiju, Apvienība jauno daudzbērnu māmiņu apdāvināšanai ir sarūpējusi silikona barošanas lacīšus mazuļiem un Centrālā laboratorija dāvanu kuponus bezmaksas D-vitamīna līmeņa noteikšanai.