2024.gads Apvienībai iesācies ļoti aktīvi.

Janvāra e-ziņu lapā jau rakstījām par mūsu dalību Labklājības ministrijas darba grupā. Tai ir sekojošas vairākas Saeimas komisiju sēdes, kurā Labklājības ministrija iepazīstināja ar saviem priekšlikumiem valsts ģimenes atbalsta palielinājumiem, kuri daudzi ir bijuši ilgstoši pieprasīti arī no Apvienības puses.


Lasi tālāk par mūsu darbiem sekojošās aktivitātēs:

  • 25/01/2024 - Tikšanās ar Satiksmes ministru Kasparu Briškenu un dalība Mobilitātes vienlīdzības un piekļūstamības konsultatīvajā padomē.
  • 30/01/2024 - Dalība Saeimas sociālo un darba lietu komisijā
  • 02/02/2024 - Tikšanās ar Valsts Prezidenta padomniecēm Kristīnu Līci un Santu Šmīdleri
  • 07/02/2024 - Dalība Ministru Prezidentes Evikas Siliņas vadītajā Demogrāfisko lietu padomes sēdē
  • 14/02/2024 - Dalība Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijā

25.JANVĀRIS -
TIKŠANĀS  AR  SATIKSMES  MINISTRU  K.BRIŠKENU  UN DALĪBA  MOBILITĀTES  VIENLĪDZĪBAS  UN PIEKĻŪSTAMĪBAS  KONSULTATĪVAJĀ  PADOMĒ


25.janvārī Apvienības vadītājai E.Treijai bija iespēja pārrunāt ar Satiksmes ministrijas vadību un ministru Kasparu Briškenu daudzus praktiskus jautājumus, kas skar bērnu iespējas lietot sabiedrisko transportu.Apvienība ir iekļauta kā līdztiesīgs partneris Satiksmes ministrijas izveidotajā Mobilitātes vienlīdzības un piekļūstamības konsultatīvajā padomē. 25.janvārī tika sasaukta 1.padomes sēde.


Divu stundu garajā sēdē kopā ar NVO, kas pārstāv cilvēkus ar kustību un uztveres ierobežojumiem, konstatējām, ka joprojām nav ideālu risinājumu, kā nākotnē elektroniski identificēties braukšanas atlaižu saņemšanai, lai gan lietotājam vienkārši, gan pārvadātājam ekonomiski, bet viedi to nodrošināt. Ceram, ka Mobilitātes vienlīdzības konsultatīvajai padomei, kuras biedri tagad esam, būs reāls labums un izdosies novērst neērtības, nejēdzības vai kādus pārvietošanās drošības riskus sociāli mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām.


30.JANVĀRIS - DALĪBA SAEIMAS SOCIĀLO UN DARBA LIETU KOMISIJĀ


30.janvārī Saeimas Sociālo un darba lietu komisija skatīja Labklājības ministrijas rosinātus grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā.

Priekšlikumi skāra normu, kas paredz obligātu prasību gadījumos, kad vecāks saņem Vecāku pabalstu,  noformēt arī Bērna kopšanas pabalstu uz šo pašu vecāku.

Apvienība steidzami noreaģēja un pieteica sēdē dalību, lai pierādītu deputātiem šīs prasības netaisnīgumu.

Mūsu prasība bija atcelt nosacījumu, kad vecākam, kas saņem Vecāku pabalstu, obligāti "uz sevi" jānoformē arī bērna kopšanas pabalsts.

Norādījām, ka ierobežojums ir netaisnīgs pret sociāli neapdrošinātām māmiņām, kas ir reālās zīdaiņa kopējas. Šis ierobežojums kļūs divtik netaisnīgs, ja to neattiecinās uz 3.valstu pilsoņiem.

Esam pateicīgi Saeimas Juridiskajam birojam, kas Labklājības ministrijas piedāvātajā izņēmumā saskatījis Vienlīdzības principa pārkāpuma riskus, tādēļ piedāvātajai normai ir jāveic satversmības pārbaude, proti, atbilstību Satversmē garantētajai vienlīdzībai likuma priekšā.

Diemžēl nepanācām ierobežojuma atcelšanu, jo Labklājības ministrija izvēlējās atsaukt savu priekšlikumu par izņēmumiem 3.valstu pilsoņiem. Bet deputāti mūs sadzirdēja un pieprasīja Labklājības ministrijai mēneša laikā iesniegt priekšlikumus, ka risinās arī esošo netaisnību.


2.FEBRUĀRIS - TIKŠANĀS AR VALSTS PREZIDENTA PADOMNIECĒM

Apvienības vadītāja Elīna Treija kopā ar Iļģuciema daudzbērnu ģimeņu biedrības "IB Pērle" vadītāju Ingu Kleinšmiti un Jelgavas novada daudzbērnu ģimeņu biedrību "Daudzbērnu Ozoli" valdes locekli Oskaru Grīsli tikās ar Valsts Prezidenta padomniecēm Kristīnu Līci un Santu Šmīdleri, lai iepazīstinātu ar jautājumiem, kuri satrauc ģimenes ar bērniem, un kuros mēs sagaidam valsts ģimenes politikas izmaiņas un arī Valsts prezidenta atbalstu.

1,5h garajā sarunā podomnieces mūs ļoti detalizēti izjautāju un, cerams, ka mums izdevās arī pārliecināt par mūsu jautājumu aktualitāti.

Tikšanās laiks bija ļoti veiksmīgs, jo pēc pāris dienām sekoja Ministru prezidentes sasauktā Demogrāfisko lietu padomes sēde, kurā jāpiedalās bija arī Valsts prezidenta pārstāvei K.Līcei.

7.FEBRUĀRIS - 

DALĪBA MINISTRU PREZIDENTES E.SILIŅAS VADĪTAJĀ DEMOGRĀFISKO LIETU PADOMĒ


Pēc 3 gadu pārtraukuma Ministru prezidente 7.februārī sasauca Demogrāfisko lietu padomes (DLP) sēdi.  Kā DLP biedre Apvienība lūdza padomes locekļus lemt par nekavējošu dzimstības veicināšanas plāna izstrādi, pieņemšanu un īstenošanas uzsākšanu. Mēs zinām, ka demogrāfisko situāciju nosaka gan migrācija, gan mirstība, tomēr bez pilsoņu dzimstības mūsu tautai un līdz ar to arī valstij nav nākotnes. Valdības pārtāvji bija ļoti izvairīgi uzņemties atbildību par šo uzdevumu, tomēr beigās Premjera uzdeva nozaru ministrijām izstrādāt priekšlikumus demogrāfijas politikas attīstībai un līdz marta vidum iesniegt tos Valsts kancelejā. Savukārt, Valsts kancelejai sadarbībā ar Labklājības ministriju un nozaru ministrijām līdz maijam par plānotajiem priekšlikumiem ir jāveic diskusijas ar nevaldības sadarbības partneriem. bet Labklājības ministrijai līdz 1. jūlijam ir jāsagatavo un jāiesniedz Ministru kabinetā ziņojums par demogrāfijas politikas attīstību.

Lasi Ministru kabineta relīzi, ko uzskatām par augstprātīgu attieksmi pret Demogrāfisko lietu padomes pastāvīgajiem dalībniekiem, kas viennozīmīgi ir daudz lielāki eksperti par mainīgajiem ministru pārstāvjiem:

MK relīze par 07/02/2024 DLP sēdi




Izmantojām iespēju pirms sēdes tikties ar Latvijas Pašvaldību savienības pārtāvi Ināru Dunduri, kas LPS eksperte izglītības jautājumos. 

Šīgada saspringtā pašvaldību finanšu situācija ir nervus kutinoša arī mums daudzbērnu ģimenēm, jo pašvaldībām ir arvien mazāk iespēju turpināt finansēt tādas brīvprātīgas iniciatīvas kā, piemēram, ēdināšanas līdzfinansējums vai interešu izglītības atlaides daudzbērnu ģimenēm.

Publiski Apvienība ir ieņēmusi pozīciju aizstāvēt pašvaldību prasību palielināt tām piekrītošo iedzīvotāju ienākuma daļu, kā arī palielināt valsts budžeta līdzekļu dotācijas, piemēram, pašvaldību administrētajiem mājokļu pabalstiem.

Ceram, ka drīzumā varēsim vēl aktīvāk kopā ar pašvaldībām aizstāvēt reģionu ģimeņu intereses.



14.FEBRUĀRIS - DALĪBA SAEIMAS ILGTSPĒJĪGAS ATTĪSTĪBAS KOMISIJĀ


Garas runas, maz ideju no Valsts kancelejas puses. Labklājības ministrija jau konkrētāka ar priekšlikumiem valsts ģimeņu atbalsta politikas pilnveidošanā, kuru izstrādē piedalījāmies arī mēs.

Priecāties gan varēsim tikai, kad redzēsim, ka atbalsta pieaugums tiek iestrādāts un pieņemts līdz ar nākamā gada budžeta apstiprināšanu, kas notiks ne ātrāk kā novembrī.

Apvienības cīņas sparu stiprina līdzīgi domājošie gan sarunās ministrijās, gan Saeimā ar deputātiem. Mūsu sabiedrotie ir Imants Parādnieks, bijušais Demogrāfisko lietu centra vadītājs, kura vadībā tika izstrādāts pētījumos un aprēķinos balstīta Tautas ataudzes stratēģija, kuru diemžēl valdība atsakās "iedarbināt", baidoties no pārāk lielajām izmaksām. Tāpat mūsu morālais atbalsts vienmēr ir Pēteris Leiškalns, Latvijas Darba devēju konfederācijas eksperts sociālajos jautājumos. Paldies viņiem!



Dzimstības straujais kritums ir satraucis arī deputātus un palēnām sāk veidoties arī mediju interese. Bet spiediena pie varas esošo politiķu rokās no sabiedrības puses vēl ir par vāju.

LTV1 ziņas 14/02/2024


Atgriezties