Nr.10  Septembris, 2023

Šis ir Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības desmitais e-avīzes izlaidums. Turpmāk ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu no Latvijas valsts budžeta piešķirtajiem līdzekļiem ik mēnesi dalīsimies ar daudzbērnu ģimenēm interesantākajām un svarīgākajām ziņām. Par saturu atbild Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība.


2023.gada Tēva dienas gaidās aicinājām tētus gan maziem, gan jau izaugušiem bērniem padalīties ar saviem priekštatiem par bērna, darba un veselības nozīmi viņu dzīvē.

Aptauja bija veidota 4 blokos, kuros bija izvirzīti dažādiem apgalvojumi, no kuriem lūdzām atzīmēt tos, kas atbilst aptaujas dalībnieka uzskatiem!

Liels bija mūsu pārsteigums ieraugot, ka nedēļas laikā uz aptaujas jautājumiem bija atbildējuši 688 tēti!

Piemēram, 82% aptaujas dalībnieku atzīst, ka bērns ir bijis apzināts lēmums, turklāt puse no viņiem apgalvo, ka tas ir bijis visgudrākais lēmums, kas dzīvē pieņemts.

Iepazīsties ar interesantajām tētu atbildēm šeit:


Aptaujas "Tēta dzīve" rezultāti"


Sestdien, 9.septembrī, bērni ar tēti, vectēvu vai krustēvu pie rokas bija aicināti piedalīties Tēva dienas svētkos Talsos. Svētku moto bija “Laiks kopā ar tēti!” un to mērķis bija apliecināt tēva lomas nozīmi bērna dzīvē. Svētkus rīkoja Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība un tos finansiāli atbalstīja Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.Visas dienas garumā tēti un arī mammas ar bērniem varēja kopīgi pildīt 10 uzdevumus radošajās darbnīcās un orientēšanās pārgājienā, lai par izpildītiem uzdevumiem pelnītu atzīmi un balviņas. Pasākuma noslēgumā saņēmām 70 dalībnieku kartiņas, kuras apliecināja par visu vai gandrīz visu uzdevumu izpildi un kuras varēja piedalīties loterijā.

Lasi vairāk par svētkiem un skaties foto no pasākuma:

Tēva dienas notikumi Talsos

Tēva dienai aicinājām pieteikt tētus, vectēvus vai krusttēvus nominācijai TĒTA GODS.

Saņēmām 27 pieteikumus ar sirsnīgiem vārdiem par tētiem, audžutēviem un pat krusttēviem, kuriem bērni un sievas vēlējās pateikt paldies par tēva pienākumu veikšanu! Klātienē sveicām 25 tētus!

Lasi par nominētajiem tētiem šeit:

Godinātie tēti Talsos


Par valsts galvojuma apjoma palielināšanu Altum programmas ietvaros paredzētajiem hipotekārajiem kredītiem daudzbērnu ģimenēm mājokļa iegādei! 

ir nosūtījusi Ekonomikas un Finanšu ministrijām lūgumu palielināt budžeta finansējumu un veikt grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 95 “Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai” (turpmāk tekstā Noteikumi), paplašinot iespējas saņemt valsts garantiju hipotekārajam aizdevumam mājokļa iegādei daudzbērnu ģimenēm.

Uzskatām, ka ir nepieciešams palielināt Noteikumu 6.3. punktā noteikto maksimālo summāro valsts garantiju apmēru aizņēmējam ar trīs apgādībā esošiem bērniem līdz 40 000 euro, bet Noteikumu 6.4. punktā noteikto maksimālo summāro valsts garantiju apmēru aizņēmējam ar 4 un vairāk apgādībā esošiem bērniem līdz 60 000 euro.


Par metodiskā materiāla “Seksuālā izglītība – jautājumi un atbildes” izvērtēšanu

Izglītības un zinātnes ministrija pēc plašiem sabiedrības iebildumiem ir apturējusi valsts Izglītības un satura centra izstrādātā skolām un pedagogiem paredzētā metodiskā materiāla ar nosaukumu “Seksuālā izglītība – jautājumi un atbildes” izmantošanu, tai skaitā izņēmusi to no publiski pieejamām interneta vietnēm. Ministrija publiski ir paudusi vēlmi šo materiālu ļaut izvērtēt ar sabiedriskajām organizācijām, tai skaitā tādām, kas pārstāv bērnu vecākus Latvijā.

Apvienība ir nosūtījusi ministrijai vēstuli ar lūgumu ļaut piedalīties augšminētā materiāla izvērtēšanā, jo Apvienība pārstāv vairāk nekā 500 aktīvas daudzbērnu ģimenes, kas iesaistījušās 10 daudzbērnu ģimeņu biedrībās visā Latvijā.

Šī tēma tika skarta arī 18. septembrī Saeimas telpās rīkotajā konferencē “Bērnu un jauniešu psihoemocionālā veselība - risinājumi izglītības sistēmā”, kuru organizēja biedrība "Vecāku Alianse" kopā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju, kurā uzstājās arī pusaudžu psihoterapeits Nila Sakss Konstantīnovs par tēmu "Pusaudži, kuri vēlas mainīt dzimumu: izaicinājumi un risinājumi".


Iepazīsties ar mūsu vēstulēm un noskaties konferenci šeit:

Rudens iniciatīvas


Eiropas ģimeņu kongress Horvātijā pulcēja valdības ierēdņus, likumdevējus, viedokļu līderus, lielu uzņēmumu vadītājus un akcionārus, skolotājus un nevaldības sektora organizāciju aktīvistus, lai veidotu vienotu kustību Eiropā tradicionālo ģimeņu vērtību aizstāvībai.

Kongresa 3 dienās norisinājās 7 diskusiju paneļi un darba grupa.

Apvienības valdes priekšsēdētāja Elīna Treija bija diskusiju paneļa "ĢIMENE UN DEMOGRĀFIJA: Pret zemo dzimstību Eiropas Savienībā ar ģimenēm atbalstošu politiku", kurā dalījās ar Latvijas pieredzi pieredzi dzimstības problēmu risināšanā, nevaldības sektora lomu sabiedriskās domas veidošanā par labu lielākam bērnu skaitam ģimenēs.

Lasi par mūsu dalību kongresā un atziņām:

Eiropas ģimeņu kongress Dubrovnikos

Ludzas novada pašvaldība šopavasar Apvienības rīkotajā konkursā "Latvijas Goda ģimene 2023" pieteica Lubānu ģimeni, kura tobrīd audzināja jau 9 pašu bērnus, bet uz 1.maija Daudzbērnu ģimeņu dienu Rīgas zooloģiskajā dārzā māmiņa Jeļena tuliņ tūliņ bija gatav laist pasaulē 10.bērniņu. Apvienības žūrija izvēlējās ģimeni kā vienu nu 3 laureātiem, jo pašvaldības veltītie labie vārdi ļoti aizkustināja.

Pašvaldības rakstītais:

Jeļena un  Jānis Lubāni apprecējās 2007.gada 15.decembrī Liepājā, nodzīvoja Liepājā pusgadu un nolēma doties uz Daugavpili, kur viņiem bija daudz kopīgu draugu. Arī tur nodzīvoja neilgi un pēc 3 gadiem nolēma doties uz Ludzas novadu, kur arī dzīvo joprojām.

  15 gadu laikā viņiem ir piedzimuši 9 bērni un pavisam drīz nāks pasaulē arī desmitais bērns. Šobrīd vecākajam dēlam Emīlam ir 13 gadi, bet mazākajam Samuēlam 1 gadiņš, ir 4 puikas un 5 meitenes.

Emīls, 13 gadi – mācās 7. klasē Ludzas vidusskolā un septīto gadu apgūst klavierspēli Ludzas Mūzikas skolā. Tā viņam padodas ļoti labi. Kad Emīlam ir slikts noskaņojums, viņš sēžas pie klavierēm. Emīls aizraujas arī ar futbolu. Viņš ir strādīgs puika, var palīdzēt gan mammai pa virtuvi, gan tētim ar katla iekuršanu, malkas skaldīšanu un daudz ko citu.

Dominiks, 10 gadi – mācās Ludzas Mūzikas pamatskolas 3. klasē un apgūst akordeona spēli. Dominiks ļoti interesējas par kosmosu, viņa mīļākais priekšmets ir dabaszinības un viņš grib kļūt par zinātnieku. Daiļliteratūras grāmatas viņam nevar piespiest lasīt, bet enciklopēdijas gan ir izpētītas no A līdz Z, un citreiz viņš pārsteidz ar savām zināšanām.

Gabriela, 8 gadi – mācās Ludzas Mūzikas pamatskolas 2. klasē un apgūst flautas spēli. Gabriela atšķiras no pārējiem Lubānu ģimenes locekļiem ar kautrību un jūtīgumu, var pat likties apātiska. Viņa ir ļoti tuva ar vecāko māsu un bez viņas jūtas slikti. Tomēr mājās starp savējiem mēdz būt ļoti skaļa un aktīva.

Ellija, 12 gadi – mācās 6. klasē Ludzas vidusskolā un sesto gadu apgūst vijoļspēli Ludzas Mūzikas skolā. Ellijai patīk dažādi rokdarbi, jau vairākus gadus viņa māk cept dažādus pīrāgus, bulciņas, pankūkas, ar ko ļoti palīdz mammai. Labi tiek galā ar mazākajām māsām un brāļiem un vēlas kļūt par skolotāju.  

Pavisam drīz pēc 1.maija Daudzbērnu ģimeņu dienas pasākuma Rīgas Zooloģiskajā dārzā māmiņai dzima mazulīte, kurai nekavējoši bija nepieciešama sirds operācija, kurai sekoja nākamā, tādēļ māmiņa ar bērniņu vairākus mēnešus pavadīja Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas intensīvajā aprūpē. Ar māmiņas atļauju publicējam sirdi sažņaudzošos attēlus, jo tagad blakus varam likt meitiņas smaidīgas bildes, jo ģimene atkal ir laimīgi kopā Ludzas novadā un ir jau nolūkojuši māju savai kuplajai ģimenei.


AKCIJA "SVEICAM UN INFORMĒJAM JAUNĀS DAUDZBĒRNU MĀMIŅAS!"

Kopš 2022.gada janvāra Apvienība īsteno akciju "Sveicam un informējam jaunās daudzbērnu māmiņas!". Akcija norisinās 17 Latvijas dzemdību nodaļās, kurās ar mediķu starpniecību līdz decembrim jau ir nogādātas vairāk kā 1770 dāvaniņas ar informatīvajiem bukletiem un suvenīriem katrai māmiņai, kura pasaulē laiž 3.bērniņu.

2022.gadā mūsu lielākie atbalstītāji bija SIA “Centrālā laboratorija”, “Veselības centru apvienība”, A/S “Drogas”, “Viada Baltija” un “Omniva”.
Mediķi un pašas māmiņas apliecina, ka ir tik svarīgi saņemt informāciju par pieejamiem atbalstiem, tādēļ 2023.gadā turpinām šo akciju. Gada pirmajos 9 mēnešos mūsu plānos apsveikt 1800 māmiņas. Lai to paveiktu, ir svarīgs katrs euro.

Lasi par akciju vairāk:

"Sveicam un informējam jaunās daudzbērnu māmiņas"

Ziedo caur PayPal:
Spied šeit

Sākot ar 2023.gada maiju, Apvienība jauno daudzbērnu māmiņu apdāvināšanai ir sarūpējusi silikona barošanas lacīšus mazuļiem un Centrālā laboratorija dāvanu kuponus bezmaksas D-vitamīna līmeņa noteikšanai, bet no oktobra  ar nelielu sveicienu pievienosies arī LIDL Latvija.

Ieva, 7 gadi – pabeidz Blontu PII un ir ceļā uz 1. klasi. Ieva ir ļoti skaļa un aktīva, viņai patīk blēņoties. Savās izdarībās Ieva citreiz pārspēj pat puišus. Viņa arī ies uz Mūzikas skolu. Vēl līdz galam nav nolemts, bet gribētos dot vaļu viņas skaļajai balsij vokālajā nodaļā.

  Maija, 6 gadi – kopā ar Ievu pabeidz PII un meitenes kopā ies uz 1. klasi. Maija atšķiras ar maigu raksturu.  Bieži viņa tiek salīdzināta ar mākonīti vai zefīriņu, bet kopā ar Ievu viņa piedalās dažādās izdarībās.  Mūzikas skolā Maija apgūs vijoļspēli.

Anna, 4 gadi (gandrīz 5) – apmeklē Blontu PII. Viņa ir ļoti jautra un atraktīva meitene. Ļoti runīga, citreiz pat pārāk. Nesen Anna piedalījās mazo dziedātāju konkursā, viņai ir laba dzirde un skanīga balss. Līdz skolai vēl ir daži gadi, bet protams, ka arī viņa ies uz Mūzikas skolu.

Matejs, 2 gadi – pēc četrām meitenēm ilgi gaidītais brālītis! Apmeklē Blontu PII un bauda bezrūpīgu mazgadīgā bērna dzīvi. Ļoti patīk pastaigas ārā un braukšana ar skūteri, kuru uzdāvināja viņam vecāki dzimšanas dienā.

Samuēls, 1 gads – pagaidām mazākais Lubānu ģimenes loceklis, jautrs zēns, par kura piedzimšanu ļoti priecājas brālis Matejs. Bučo, apmīļo un mēģina pat panēsāt.  Izskatās, ka tie būs īstie draugi!

  Tētis Jānis ir tehniskās apskates inspektors un lielāko daļu laika atrodas darbā. Mamma Jeļena ir mājsaimniece. Ar tādu ģimeni mājas darbi nebeidzas 24/7.

Svarīgākā vieta Lubānu mājās ir virtuve. Te notiek visaktīvākā rosība. Pie lielā galda savācas visa ģimene. Te notiek gan ģimenes svētki, gan galda spēles, gan mājas darbu pildīšana, gan vienkārši pasēdēšana. Tā kā cilvēku skaits ģimenē ir liels, tad svētku arī ir daudz. Dzimšanas dienas ir praktiski katru mēnesi, pat vairākas, bet svētkos vismaz tortei obligāti ir jābūt.  Mīļākie ģimenē ir Ziemassvētki, jo dāvanas saņem visi uzreiz.

  Vasarā skolas vecuma bērni brauc atpūsties kristīgajā nometnē „Norkani”. Bet kopā visa ģimene brauc uz dažām dienām uz Daugavpili pie saviem draugiem atpūsties lauku īpašumā. Tur savācas arī vairākas daudzbērnu ģimenes un sanāk sava veida nometne, kur tiek gulēts teltīs un jautri pavadīts laiks. Katra ģimenes ikdiena ir ļoti aktīva un piesātināta. Nākas daudz pārvietoties - uz skolu/no skolas, pie dakteriem, uz veikaliem utt., jo ģimene dzīvo ārpus pilsētas.

Jānis un Jeļena atzīst, ka dzīvei laukos ir savas priekšrocības, taču, jo vairāk skolēnu, jo vairāk tiek saprasts, ka ir nepieciešams pārcelties uz pilsētu, jo vienkārši fiziski ir smagi un dārgi tik daudz braukāt. Lubānu ģimene sapņo par plašu māju un cer, ka kādreiz viņu sapnis piepildīsies.